cv

PDF

/Basics

fødelsedato: 12.08. nationalitet: tysk størrelse: 163 cm bwh: 88-64-87
øjenfarve: blå hårfarve: rød-brun  sprog: tysk, engelsk, svensk, dansk

/Uddannelse

2016 Women´s Special- skuespillerinden i film – kvindelighed, sensuelitet og elegance med Greta Amend
2014 PLAYING POSITION AND MEISNER Greta Amend, Mike Bernardin
2009-2015 MEISNER TECHNIQUE (Actors Space Berlin) Mike Bernardin
2010-2011 MEISNER YEAR LONG (Actors Space Berlin) Mike Bernardin,
André Bolouri, Wolfgang Wimmer, Anette Goeres, Karen Cifarelli
2004/08/09/10 IN THE MOMENT (NYC, Wien, København), Robyn C. Lee
2004-2005 EUROPEAN FILMCOLLEGE EBELTOFT (Danmark)
2000-2003 EHRENSVÄRDSKA GYMNASIET KARLSKORNA (Sverige)

/Priser og nomineringer

2017 Nominering Bedste Skuespillerinde Filmkraft Filmfestival (Danmark) 
Ballerina af Asger og Morten Lindqvist 

2015 3. Plads Publikumspris Grenzfilmtage Selb (Tyskland)
Asphaltblau af Tobias Fitting

2014 Publikumspris Sehsüchte Festival (Tyskland)
Am Ende der Strasse af Nils Strüven

/Teater

2016 MAKEMBO! (Radial System V, Tyskland) instruktør: Micki Weinberg
2015 THE JOURNEY (Nørregaardsteater, Danmark) instruktør: Mads Schaltz Christensen
2015 HERR KEUNER IM EXIL (Quasi Teater Danmark+ Brechtfestival Augsburg)
instruktør: Marie Kilsgaard Møller
2014 HILDA (HAU, 100 ° Festival Tyskland) instruktør: Benjamin Kiss
2014 LA DERNIÈRE CRISE (Sophiensæle, Tyskland) instruktør: Vanessa Stern
2013 LA DERNIÈRE CRISE (Sophiensæle, Tyskland) instruktør: Vanessa Stern
2012 LA DERNIÈRE CRISE (Sophiensæle, Tyskland) instruktør: Vanessa Stern
2011 12 ACTORS 12 SCENES 60 MINUTES (Heimathafen Neukölln, Tyskland)
instruktør: André Boulouri/Mike Bernardin
2011 TIK SOMMERINTERMEZZO, Tyskland, instruktør: Carsten Meeners/Paul Schwesig
2009 WER WEINT WIRD ERSCHOSSEN (Volksbühne, Tyskland) instruktør: Axel Wandtke
1997 HÄNSEL UND GRETEL (Friedrichstadtpalast, Tyskland)
1996 JINGLE BELLS (Friedrichstadtpalast, Tyskland)

/Film

2018 En apport om festen og gæsterne, BR, instruktør: Søren Peter Langkjær Bojsen, SUPER 16
2016 Der Kriminalist, ER, instruktør: Theresa von Eltz, ZDF
2016 In aller Freundschaft- Die jungen Ärzte, EHR, instruktør: Dieter Laske, ARD
2015 DØREN, HR instruktør: Luna Hartvigsen, KTS
2015 LIGEGLAD, BR instruktør: Arnór Pálmi Arnarson (Filmus Productions), TV Island
2015 MOR, HR instruktør: Asger & Morten Lindqvist
2014 GEORGI, BR instruktør: Asger & Morten Lindqvist
2013 PRINGLES SPOT, HR (BANDITO BROTHERS) instruktør: Larry Charles
2013 SOKO LEIPZIG/LETZTER WILLE, BR (ZDF) instruktør: Jörg Mielich
2013 ASPHALTBLAU, HR (FILMARCHE) instruktør: Tobias Fitting
2012 COKE ZERO SPOT, HR (e+p commercial) instruktør: Jan Bonny
2012 SKINNY LOVE, HR (DFFB) instruktør: Janin Halisch
2011 JUGENDLIEBE, HR (RTL) instruktør: Pepe Pippig
2011 AM ENDE DER STRASSE, NR (FILMARCHE) instruktør: Nils Strüven
2011 ACHTUNG BERLIN TRAILER, NR (LASSBROSS)
instruktør: Tom Lass/Jakob Lass
2011 FRIEDRICHSTRASSE, NR instruktør: Athanasios Karanikolas
2010 MORGEN IST ANDERS, HR (DFFB) instruktør: Janin Halisch
2010 AS IF, HR (DFFB) instruktør: Janin Halisch
2009 ABEND TEURER ABENDTEUER, HR (HFF München) instruktør: Isa Micklitza
2008 DER STREIT DER WAISENMÄDCHEN VON ST.JOSEPH ÜBER EIN WUNDER
IN IHRER MITTE
(FA LUDWIGSBURG) instruktør: Sven Fox
2007 KAFFEEKLATSCH, HR (FILMARCHE) instruktør: Björn Schürmann
2006 SCHWÄRMER, HR (KHM) instruktør: Alexandra Schröder
2006 DAS ABSOLUTE GLÜCK, NR (PETER LICHT) instruktør: Datenstrudel
2005 THE GIRL NEXT DOOR, HR instruktør: Tobias Reimann
2005 (SE) REPOSE EN PAIX (EFC) instruktør: Noemie Jehanne
1996 DIE KIDS VON BERLIN, EHR (ZDF) instruktør: Markus Immboden
1994 ROT WIE BLUT, WEISS WIE SCHNEE, KHR (ARD)
instruktør: Bernd Böhlich

/Festivaller

2017 Kurzfilmfestspiele Konstanz (DE), Filmcourt Brest (FR), Premier Plans Angers (FR) Ballerina
2017 Filmkraft Kortfilmfestival (Danmark) Ballerina
2015 Taratsa Filmfestival (Grækland) Asphaltblau
2015 Filmkraft Kortfilmfestival (Danmark) Georgi
2014 100 ° Festival Berlin (Tyskland) HILDA
2013 Achtung Berlin Festival (Tyskland) Skinny Love, Am Ende der Strasse
2012 46. Internationale Hofer Filmtage (Tyskland) Skinny Love
2010 SHNIT (Schweiz) Abend teurer Abenteuer
2010 ReikareunaFestivaali (Finland) Abend teurer Abenteuer
2009 Umtau – Unabhängige ostfriesische Filmfeier (Tyskland) Schwärmer




 Share on